سنسور اکسیژن چیست ؟ علائم خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن چیست ؟

حسگر O2 وظیفه اندازه گیری میزان اکسیژن نسوخته در اگزوز را بر عهده دارد. این بخش با واحد کنترل الکترونیکی خودروی شما (ECU) ارتباط برقرار می کند تا به شما نشان دهد که نسبت هوا به سوخت مناسب برای بهترین عملکرد موتور چقدر میزان باشد.

وظایف سنسور اکسیژن :

* کاهش مصرف سوخت

*بهبود احتراق و افزایش راندمان موتور

* کاهش سطح آلایندگی خودرو

 

سنسور اکسیژن خودرو ممکن است در طول عمر خودرو یک یا دو بار نیاز به تعویض پیدا کند اما عواملی هم باعث میشود عمر این سنسور زودتر به پایان برسید که شامل :

*خرابی واشر منیفولد اگزور

*تجمع رسوب ،چربی و آلاینده ها روی سطح سنسور

علائم خرابی سنسور اکسیژن

1-روشن شدن چراغ چک خودرو :

یکی از علائم خرابی سنسور اکسیژن روشن شدن چراغ چک خودرو می باشد در صورت روشن شدن این چراغ باید با دستگاه دیاگ عیب یابی کرده و اگر ارور مربوط به این سنسور بود اقدام به تمیز کردن سنسور کنید اگر باز چراغ روشن بود یا خطا داد سنسور اکسیژن را تعویض نمایید.

2-افزایش مصرف سوخت خودرو

در صورت خراب بودن سنسور اکسیژن مصرف سوخت خودرو نیز بالا میرود زمانی که سنسور خراب باشد اجازه می‌دهد تا مقدار زیادی سوخت به موتور تزریق شود در نتیجه مصرف سوخت نسبت به مسافت طی شده بالاتر می رود البته بالا رفتن مصرف سوخت امکان دارد عوامل دیگری در آن دخیل باشد برای پیدا کردن علت دقیق نیاز به تست خودرو توسط دستگاه دیاگ است.

3-کاهش عملکرد موتور

به‌ سختی حرکت‌کردن یا بی‌نظمی در طول درجا کار کردن ماشین است. علاوه‌ بر این، مشکلات دیگر موتور مثل خاموش‌ شدن، مکث ، از دست دادن قدرت و یا به اصطلاح ریپ زدن میتواند با خرابی سنسور اکسیژن مرتبط باشد اگر با این مشکلات برخورد داشتید و چراغ چک موتور روشن بود می‌توانید مطمئن شوید که مشکل به سنسور اکسیژن ماشین شما مربوط است.

ادامه مطلب
تصویر جعبه فیوز پیکان | راهنمای جعبه فیوز پیکان و وانت بار انژکتوری
4- خارج شدن دود تیره غلیظ از اگزوز

ورود سوخت بیش از حد به موتور در پی خرابی سنسور اکسیژن، موجب می‌‌شود که بنزین بیشتری در محفظه احتراق بسوزد. در این حالت طبیعی است که حجم آلاینده‌های تولید شده در موتور تا حدی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع به‌شکل خروج دود سیاه غلیظ رنگ از موتور خودنمایی می‌کند.

 

لطفا به مطلب فوق امتیاز دهید

سنسور اکسیژن چیست ؟ علائم خرابی سنسور اکسیژن سنسور اکسیژن چیست ؟ حسگر O2 وظیفه اندازه گیری میزان اکسیژن نسوخته در اگزوز را بر عهده دارد. این بخش با واحد کنترل الکترونیکی خودروی شما (ECU) ارتباط برقرار می کند تا به شما نشان دهد که نسبت هوا به سوخت مناسب برای بهترین عملکرد موتور چقدر میزان باشد. وظایف سنسور اکسیژن : * کاهش...
5 1 5 4
/ 5

رتبه صفحه شما: